RELACJA Z PRAC 2

Relacja z prac 2

Relacje z prac w Zap-acoustics  – Pod tą ogólną nazwą postaram się z Państwem dzielić niektórymi ciekawszymi realizacjami które wykonujemy. Siłą wyższą nie możemy się dzielić realizacjami komercyjnymi a także tymi gdzie pracujemy nad nowymi autorskimi opracowaniami. Z góry przepraszam za kiepskie fotki 🙂 – pracujemy nad Tym aspektem,

Opis:   Przy współpracy z jednym z wiernych Klientów powstał kolejny projekt :).

Jak się zaczęło ? A zaczęło się jak zawsze. Skromnie bez większego przekonania zgłasza się do Nas klient z prośbą o modyfikacje / naprawę swoich nieudanych kolumn DIY. Pacjent naprawiony , Klient zadowolony.

Nadal zadowolony 🙂 powraca do nas po kilku miesiącach z prośbą o wykonanie 3 jednakowych Par kolumn w budżecie X / przez wymagania Y dla Siebie i dwóch kolegów którzy też są pod wrażeniem zmian dokonanych w poprzedniej konstrukcji.   Kolumn już zostały odebrane i najprawdopodobniej obecnie trwają prace nad wykończeniem wizualnym już u nowych właścicieli.

Warunki pomiaru:   Pomiary widoczne poniżej wykonane zostały już w przygotowanych i wytłumionych optymalnie obudowach docelowych. Proces weryfikacji  i pomiarów efektów tłumienia przeprowadzony został już prędzej. Punkt odsłuchu co za tym idzie także wszystkich pomiarów został ustawiony w osi pomiędzy wstęgą na górnym midwooferem.

Konfiguracja: Układ 2,5 drożny wentylowany od spodu kolumny na przetwornikach. Rysunek techniczny obudowy wykonany samodzielnie przez zamawiającego przy konsultacjach z Nami.

FOUNTEK NeoCD3.0 – pomiary „niezależne”pod linkiem
2 x SEAS U16RCY/P H1520-08 – pomiary „niezależne” pod linkiem

rzut_1

 • Start – Czyli tak to wygląda na początku : FR poszczególnych pary Seasów i Founteka. Oraz pomiar Zniekształceń.
 • 1 start - chorzów2 start - chorzów
 • Koniec – Czyli tak wygląda gotowy projekt w pomiarach:

  Cała gotowa kolumna
  Projekt NEO30U16RCY całość- chorzówOdłączony dolny woofer
  Projekt NEO30U16RCY 2bas- chorzów
  Pasmo FR na linii odsłuchu ustawionej na wstęgę
  Projekt NEO30U16RCY pasmo w osi z wstęgą- chorzów
  I cała reszta 🙂

 • Projekt NEO30U16RCY MI - chorzówProjekt NEO30U16RCY ZH- chorzówProjekt NEO30U16RCY CSD- chorzówProjekt NEO30U16RCY TES- chorzówProjekt NEO30U16RCY IR- chorzówI kilka fotek:
  relacja 2-1relacja 2-2
 • Uwaga dla bardziej dociekliwych osób które zauważyły dołek na około 120Hz. To efekt zrobienia już przez klienta otworu na płytki terminalowe ( drugi BR )  – możliwe było jedynie mocne jego stłumienie a nie całkowicie zamkniecie. Na pomiarze impedancji widzimy to jako drugi mały dołek strojony na 110Hz 🙂
 • Nie były wykonywane żadne łączenia pomiarów pasma chociażby po to aby zobaczyć spadek pasma  na Basie. Pomiary FR wykonane są w całości i bez wygładzania. Dla doświadczonego konstruktora ważniejsze jest zobaczyć dokładne miejsca strojenia BR ich minima w dołach i maks. w pikach. Doświadczony konstruktor także widząc Je doskonale wie gdzie będzie przebiegało pasmo i w którym miejscu nastąpi jego gwałtowny spadek – co jest normalnym zachowaniem dla każdej konstrukcji BR.
  Takie łączenia / sumowania wykresów to ogromne pole do popisu dla osób które chcą coś ukryć albo naciągnąć na Plus.
  Lub obarczone sporym błędem jeśli łączy się tonalnie  różne pomiary jakimi są OnAxis i Nearfield !
  Z praktycznego punktu widzenia zbędne i niepotrzebne do oceny konstrukcji.
 • O Brzmieniu konsekwentnie nie będzie. Moja krótka opinia na temat projektu ? Same głośniki można spotkać w konstrukcjach za grubo ponad 10k PLN. Głośniki to produkty Wyśmienite za swoją cenę – Połączenie Ich w naszym projekcie to krok w stroje Hi-Endu i wyrafinowanego brzmienia.
 • Zwrotnice do projektu można kupić TU.
 • Uwagi i pytania proszę kierować na zap-acoustics@zap-acoustics.pl